• BİST %0.51 1,32
  • DOLAR %1.49 8,01
  • EURO %1.97 9,53
  • ALTIN %23:20 464,11

Araba Neden Fazla Yağ Yakmaya Başlar?

Araba neden fazla yağ yakmaya başlar? Araç teknolojisinin son noktasında araç motorundaki yağ israfı minimuma indirilmiştir. Motor, çalışma şeklinden dolayı belli miktarda yağ kullanır. Ancak bir araçta yakıt tüketimindeki artış, aracın motorunda bir sorun olduğunu gösterir. Yağ eksikliği, araçlar için önemli bir sorundur. Yağ azalması zamanında tespit edilmezse, motorda rulmanlı yataklara neden olabilir. Aynı zamanda, yağ kaybı, aracın çekişinde bir azalmaya neden olacaktır.

Motorun yağ yaktığını anlamak için bazı ipuçları var. Örneğin araçta yakıt yanması sorunu varsa egzozdan mavi duman çıkacaktır. Aynı zamanda yakıtla çalışan bir araçta kaput açıldığında hava üfler. Aracın yakıt seviyesini kontrol etmek için bir ağ çubuğu da kullanabilirsiniz. Aracınız yakıt yakıyorsa pistonlar ve halkalar aşınır. Bu durumda, bu aşınan parçalar daha büyük sorunlara neden olmadan değiştirilmelidir.

Araba Neden Fazla Yağ Yakmaya Başlar? Detaylar

Her motor biraz yağ kaybedebilir. Genel olarak araçların bir miktar yağ kaybetmesi normal kabul ediliyor Uzmanlar, bin kilometrede 1 litreden fazla yağ kaybının normalden fazla olarak yakar.

Motor halkaları, ana yatakları ve valf yatakları veya pistonlar üzerindeki çizikler, motorun yanma odasında yağın yanmasına neden olur. Bu nedenle motorda yağ kaybı meydana gelir. Motordaki emme supabı yataklarının korozyonu karbüratörün yağı emmesine ve yakmasına neden olacaktır. Çizilmiş veya aşınmış silindir gömlekleri ve silindir iç yüzeyleri motorun yağ yakmasına neden olabilir. Motor contası sızıntı yaparsa, motor yağı yakacaktır. Bu durumda keçenin değiştirilmesi sorunu tamamen çözmeyebilir. Çünkü contanın yağ sızıntısı düşük kaliteli malzemelerin kullanılması, yatak aşınması, yatak dispersiyonu ve conta kirliliğinden kaynaklanabilir.

Aracın sürekli olarak yüksek hızlarda sürülmesi motorun yağ yakmasına neden olabilir. Motordaki aşırı yağ seviyeleri motorun yağ yakmasına neden olabilir. Aracın yağ pompasının arızalanması motordan yağ sızıntısına neden olabilir. Bu problem yağ akışında aşırı bir artışa neden olacağından hızlı akışlı yağ yanma odasına ulaşarak yanabilir. Motordaki yağ halkasının karbon siyahı veya karbon bağı da motor yağı sızıntısına neden olabilir. Kullandığınız motor yağı aracınıza uygun değilse motorun yağı yakmasına neden olabilir.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağı değişimi, her araba için en önemli konulardan biridir ve aracın kullanımına göre değişiklik gösterir. Aracın performansına olumlu katkı sağlamanın yanı sıra kullanılabilirliği de etkiler. Ayrıca araçtan motor yağının tükendiği veya değiştirildiği tespit edilerek aracın düşük sıcaklıklarda rahatlıkla çalışmasını sağlar. Her gün kullanılan araçlar nispeten kısa bir süre içinde değişecek olsa da, araç sık kullanılmadığında motor yağı daha uzun olacaktır. Doğru motor yağı kullanımı yakıt tasarrufu sağlayacak ve seçimi etkileyecektir. Aracın kullanımı farklı olabileceğinden yağ ve yağ filtresinin 100.000 ila 15.000 kilometre sonra değiştirilmesi tavsiye edilir.

Motor Yağı Değişmezse Ne Olur?

Mevcut hareketli parçaların sürtünmesini önlemek ve her parçanın düzgün çalışmasını sağlamak için yağ. Motoru temiz ve serin tutmak için motor yağı kullanın. Değişiklikler yapıldıktan sonra motora taze kan gönderilecektir. Yağ biterse, motordaki sürtünme artacaktır. Parçalara dokunduktan sonra daha zor problemlerle karşılaşacaksınız.

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

En Güvenilir Otomobiller

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
460.916

VAKA

381.569

İYİLEŞME

12.672

ÖLÜM

79.347

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

38.074.482

İYİLEŞME

1.404.755

ÖLÜM

25.837.073

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.