Araç Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi nedir? Teknoloji sayesinde geliştirilen araç takip sistemini genellikle araç kiralayan firmalar ya da çalışanların altına araba veren firmalar tarafından daha çok kullanılan bir sistemdir. Araç takip sistemi araçların kontrolü sağlamak için geliştirilmiştir. Bu sistemin takılı olduğu aracın ne zaman nerede olduğunu, aracı nasıl kullandığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Araç Takip Sistemi

İlk başlarda araçların nasıl kullanıldığını ve araçların nerede olduğunu tespit etmek adına geliştirilen ve kullanılan bir sistem olsa da zaman bu sistemi firmalar araçlar üzerinden çıkan giderlerini yönetmek için kullanmaya başlamıştır. Giderleri yönetmek için kullanmaya başlanmasıyla birlikte lojistik şirketler araç takip sistemi kullanarak araçların seferlerde oluşan maliyetleri daha kolay bir şekilde belirleyerek fiyatlandırma yaparken daha detaylı ve doğru şekilde belirlemektedir. 

Araç takip sistemi kullanımıyla araçlarınızın konumunu ve nasıl kullanıldığını gördüğünüz gibi ne kadar yakıt tüketimi yaptığı hakkında da bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sistem sayesinde yakıt tasarrufu etmeyi de sağlayabilirsiniz.

Sistem Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri firmalar tarafından araçlarının nasıl kullanıldığı, hangi konumlarda yer aldığını ve yakıt tüketimini öğrenerek oluşan maliyeti belirlemek adına kullandığı bir sistemdir. Araç takip sistemleri genelliklere araçlarımızda görülmesi zor olan yerlere takılmaktadır. Örneğin; Torpidonun içi, ön konsol içi boşluğu ya da direksiyon kutusu görülmesi zor olan yerlere takılmaktadır. Araç sistemleri de araç tiplerine göre farklılık göstermektedir. Binek ve hafif ticari araçlar için CANBUS, ağır vasıta araçlar için FMS takip cihazları takılmaktadır.

Sizlerde araçlarınız hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak ve nerede nasıl kullanıldığını öğrenmek adına teknoloji sayesinde geliştirilen araç takip sistemlerini araçlarınıza entegre edebilir ve istediğiniz her şeye kolay bir şekilde ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Araç Takip Sisteminde Bulunanlar

GPS: Aracın konumunun belirlenmesi amacıyla, yer ve zaman bilgileri sağlayan uydu navigasyon sistemidir.

GPRS (General Packet Radio Service): Cep telefonunuz üzerinden internete bağlanabilmenize olanak sağlayan sistemdir.

Araç içerisinde yer alan bu teknoloji sayesinde araçlarınıza ulaşım sağlanmakta ve hakkında bilgiler veri merkezine kaydedilmektedir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Araba Otomatik Nasıl Kullanılır?

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
446.822

VAKA

374.637

İYİLEŞME

12.358

ÖLÜM

72.185

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

37.543.781

İYİLEŞME

1.389.244

ÖLÜM

26.367.774

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.