• BİST %0.51 1,32
  • DOLAR %1.35 8,00
  • EURO %1.78 9,51
  • ALTIN %22:49 463,68

Avans Ayarı Nedir? Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Avans ayarı nedir? Nasıl yapılır? Araçlarımızda bulunan motorlarda yakıt kullanımı buji yardımıyla gerçekleşir. Araçlarda bulunan bujilerde voltajlar bulunmaktadır. Bu voltajlar motor çalıştığı zaman harekete geçer ve kıvılcım üretir. Daha sonra oluşan kıvılcımlar bulunan yakıtın ateşlenmesine neden olur. Yanmanın gerçekleşmesiyle birlikte motor güç iletir ve bu sayede piston aşağı doğru itilir. Bu durum sonrasında araç ilerlemeye başlar.

Araçlarımızın motorlarından daha iyi şekilde verimlilik almak adına avans ayarı yapılır. Motor çalışır halde yapılan avans ayarı doğru ayarda ayarlanır ve verimli şekilde performans artışı gerçekleşir.

Araçlarımızda yakıtın devreye girmesi için bujiler kullanılır. Bujilerin ateşlenmesi sonrası yakıtlara kıvılcım düşer ve yakıtlar yanmaya başlar. Bunun sonucunda da pistonlar çalışmaya ve aracın hareket etmesini sağlar. Avans ayarı da pistonlara gidecek olan yakıtın Bujiler tarafından nasıl üreteceğini ayarlayan bir sistemdir. Avans ayarının doğru yapılması sonucunda pistonlara gelen yakıt daha verimli bir şekilde gelir ve performans kaybı olmadan motora iletimini sağlayarak motorun verimli bir şekilde maksimum güç üretmesini sağlar.

Avans Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Aracınızda motorlardan verimli performans almak için avans ayarı yaptırmak istediğiniz de avans ayarının motor çalışırken yapılması daha verimli sonuç almanızı sağlar. Motor çalışırken yapılan avans ayarları avans tabancası yardımıyla yapılır. Motor çalışmadan yapılan avans ayarı da motorun dinlenmesi ile yapılır. Avans ayarları araçların yakıt kullanımına göre değişkenlik göstermektedir. Benzinli ve dizel araçlarda farklı, enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarda farklı şekilde avans ayarı yapılır.

Başlangıç avans ayarı aşağıdaki gibi yapılır;

Avans ayarı yapılmaya başlamadan önce ilk olarak motor çalışma sıcaklığına kadar çalıştırılır. Daha sonra motor istenilen ısıya geldiğinde platin ayarı, yavaşlatılmış devir ayarı yapılır. Tüm bunlar halledildiği zaman distribütördeki vakum avans bağlantısını düzgün bir şekilde söküyoruz. Açmış olduğumuz avans bağlantısı noktasına avans tabancısını doğru şekilde yerleştiriyoruz.

Avans bağlantı noktasına takmış olduğumuz avans tabancasının yerleşiminden sonra doğru takıldığını tespit etmek adına o bölgeye avans tabancasının ışığı tutulur. Avans işaretleri birbirini karşılarsa doğru şekilde takıldığını anlayabilirsiniz. Eğer ışıklar birbirini karşılamazsa distribütör gövdesinden tekrar ayarlama yapılır ve avans işaretlerinin birbirini karşılaması sağlanır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni Tesla S Model Araba 25 Bin Dolar Olacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
460.916

VAKA

381.569

İYİLEŞME

12.672

ÖLÜM

79.347

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

38.074.482

İYİLEŞME

1.404.755

ÖLÜM

25.837.073

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.