• BİST %0.83 1,32
  • DOLAR %0.92 7,62
  • EURO %0.68 9,04
  • ALTIN %23:36 458,81

Forged Piston Nedir, Nasıl Üretilir, Forged ve Döküm Piston Farkları Nelerdir?

Forged pistonlar ise sıcak dövme yöntemi ile üretilen piston çeşididir.

Forged piston ve cast piston temelde üretim tekniklerine göre ayrılmaktadır. Forged çoğu zaman araç sahipleri tarafından marka olarak zannedilse de bu marka değil üretim şeklidir. Dövme piston anlamına da gelen Forged avantajları kadar dezavantajlara da sahiptir.

Forged sistemine alternatif olarak diğer bir yöntem ise dökümdür. Cast olarak da anılan bu yöntemde ise yüksek ısı altında eritilen ve sıvı hale gelen metal malzeme şekillendirilmiş kaba dökülür ve piston halini alması beklenir. Dövme ve döküm yöntemleri ile üretilmelerine bağlı olarak Forged ve döküm piston farkları ortaya çıkacaktır. 

Forged Piston Nedir, Avantajları Nelerdir?

Forged piston ne işe yarar sorusunun yanıtı vermek için öncelikle dövme yöntemi ile üretilen piston özelliklerini kavramak gerekir. Masif olarak tanımlanan metal malzemeler, istenen boyutlara gelmesi için özel makineler ile kesilir. Ardından yüksek pres gücüne sahip makinler tarafından şekillendirilir. Söz konusu malzeme ısıtılarak işlem yapılırsa sıcak dövme, normal sıcaklıkla yapılırsa soğuk dövme olarak nitelendirilir. Forged pistonlar ise sıcak dövme yöntemi ile üretilen piston çeşididir.

Forged piston avantajları

  • Birbirine yaklaşan moleküller sayesinde piston daha sağlam olur.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Sıcaklık, darbe ve basınca karşı dayanıklılığı yüksektir.
  • Yüksek performans ve yarış amaçlı turbo, NOS uygulamalarında sıcaklık ve basıncın yükseldiği ve yüksek oktavlı yakıt kullanan araçlar için vazgeçilmezdir.

Cast (Döküm) Piston Nedir, Avantajları Nelerdir?

Piston üretim yöntemleri arasından bir diğeri ise döküm veya dökme cast yöntemidir. Bu pistonun üretiminde ise son derece yüksek ısılarda sıvı hale getirilen metal malzeme uygun kalıplara dökülerek bu kalıbın şeklini alması sağlanır. Döküm sırasında ortaya çıkan başlıca dezavantaj pistonun çapaklanmasıdır.

Üretim yöntemlerine göre Forged piston ve döküm piston farkları ortaya çıkacaktır. Sadece piston üretimi için değil diğer pek çok makine parçasının üretiminde de bu tip farklı alternatif yöntemler kullanılır. Döküm yöntemi ile üretilen pistonlar ise dayanıklılığı ile daha çok ağır hizmet tipine sahip ve düşük devirli dizel motorlar da tercih edilir.

1 1 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Common Rail Nedir? Yakıt Enjeksiyon Sistemleri

Hızlı Yorum Yap

1 1 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
430.170

VAKA

364.573

İYİLEŞME

11.943

ÖLÜM

65.597

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

36.334.323

İYİLEŞME

1.356.049

ÖLÜM

27.577.232

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.