• BİST %-0.73 1,31
  • DOLAR %-0.04 7,89
  • EURO %0.02 9,35
  • ALTIN %02:50 465,14

Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) Nedir?

FMEA açılımı Failure Mode and Effect Analiysis olarak tanımlanır. Türkçe karşılığı olarak Hata Türleri ve Etkileri Analizi olarak tanımlanan sistem, potansiyel olarak yaşanacak hata türlerinin analiz edilmesini ve söz konusu hataların olasılık ve birbiri ile benzerliklerine göre sınıflandırılmasını sağlamaktadır. Ürün geliştirme ve operasyon yönetim süreci olan bu sistem hataların etkin biçimde tanımlanmasını sağlamaktadır.

Üretim sektöründe başta otomobiller olmak üzere birçok farklı unsur için bu tip çalışmalardan söz etmek mümkündür. Zaman zaman hizmet sektöründe kullanımına da rastlanır. Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) temelde hataların sonrasından bulunmasını değil önceden belirlenerek buna göre tedbirler alınmasını sağlar.

FMEA Analizi Nedir?

Hata Türleri ve Etkileri Analizi örnekleri incelendiğinde FMEA metodunun üretim konusunda erkenden hataların tespit edilmesini ve hataların erkenden önlenmesini sağlar. Bu sayede üretim sonrasında yaşanacak olası sorunların ortaya çıkmadan önce gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktadır.

Doğru bir şekilde planlanan FMEA sayesinde:

  • Hataların nedenleri ve etkileri önceden belirlenir.
  • Potansiyel olası hatalar önceden tanımlanır ve sınıflandırılır.
  • Problem çözmede yardımcı olur.

Bunlar ve benzeri birçok farklı avantaj elde edilmektedir. Günümüzde kullanılan başlıca FMEA çeşitleri arasında; Sistem, Tasarım, Süreç ve Servis FMEA yer almaktadır. Her biri farklı süreçleri ve çalışmaları da beraberinde getirmektedir. 

FMEA Hata Türü ve Etkileri Analizi Çeşitleri

Otomotiv FMEA örnekleri sayesinde özellikle yedek parça sanayisinde ürünlerin etkin ve uyumlu biçimde hataların önceden tespit edilerek üretim gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Sistemin en büyük avantajı ise hata ortaya çıkmadan olasılığının tespit edilerek erkenden önlem alınması ve kaliteli üretim gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) çeşitleri:

  • Sistem FMEA: Sistem ve alt sistemler analiz edilerek eksikleri ve fonksiyonları arasındaki hataların analiz edilmesini sağlar.
  • Tasarım FMEA: Tasarımla ilişkileri hatalara bağlı olarak ortaya çıkacak sorunların tespiti ve düzeltilmesi.
  • Süreç FMEA: Üretim faaliyetleri ve montaj işlemleri sırasında üretim sürecinde oluşacak hataların analizi ve etkileri.
  • Servis FMEA: Ürünlerin tüketiciye ulaşmadan önce analiz edilmesi ve servisin kontrol edilmesidir.  
1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İcraya Düşmüş Araba Nasıl Alınır?

Hızlı Yorum Yap

1 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
453.535

VAKA

377.891

İYİLEŞME

12.511

ÖLÜM

75.644

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

37.691.380

İYİLEŞME

1.394.694

ÖLÜM

26.220.175

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.