Kış Lastiği Nasıl Saklanır?

Kış lastiği nasıl saklanır? Hem güvenliğimiz için hem de yakut tasarrufu için doğru mevsimde doğru yakıt kullanmak çok önemlidir. Mevsim kaynaklı kullanamadığımız lastikleri güvenli ve sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi için makul fiyatlarda pek çok alternatif bulunmakta.

Otomobil bayilerinin sunduğu lastik saklama hizmetinin yanı sıra lastik ticareti yapan firmalarda lastik otel adı altında lastik saklama hizmeti sunmakta. Eğer ben kendi lastiğimi kendim saklarım derseniz bu konuda da dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Kış Lastiği Saklama

Öncelikle araç üzerinden lastikleri çıkarmadan önce hangi lastiğin aracın neresinden çıktığını belirtecek işaretler koymak, lastikleri tekrar kullanmak için takacağınızda hem lastiğin nereden çıktığını bulmakta sorun yaşanmaz hem de lastik aşınmasından dolayı doğru lastik doğru yere takıldığında araç da denge kaybı meydana gelmez. Aracınızdan çıkardığınız lastiklerin temizlemek oldukça önemlidir.

Lastiğe yapışan kir, toz, zift lekeleri vb. lastiğin kauçuk kısmına zarar vereceğinden lastiklerin çabuk yıpranmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu kirlerin temizlenmeden uzun süre saklanması lastikte sertleşme meydana getirecektir. Lastik temizliğinde kimyasal oranı az olan ürünler seçilmeli ve kullandığımız su yüksek basınçlı olmamalıdır. Yapılacak temizlikten sonra lastik üzerinde kimyasal ürün kalıntıları kalmamasına dikkat etmeliyiz.

Eğer lastiklerimizi jantlı olarak saklayacaksak lastiklerimizi jantlarından bir yere asabiliriz. Lastiklerimizi yatık olarak saklayacak olursak koyacağımız yüzeyiz düzgün ve pürüzsüz olmasına dikkat etmeliyiz. Yüzeyde lastiğe takılabilecek vb. gibi durumlar oluşturacak pürüzler varsa bunlar lastiğin yıpranmasına sebep olacaktır. Yatay koyduğunuz lastikleri üst üste saklamayı düşünüyorsanız lastiklerinizi belirli aralıklar yer değiştirmeniz iyi olacaktır.

Lastikleriniz jant yoksa, lastikleri boydan dik bir şekilde koymanız ve herhangi bir sorun yaşamamak için lastiğin yere basan yüzeylerini zamanlar değiştirmeniz gerekmektedir.

Araç lastiklerini saklayacağınız mekan da çok önemlidir. Araç lastikleri kauçuktan yapıldığı için uzun süre güneş altında kalmamalı ve sıcaklığa dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak yada soğuk hava lastiklerin çatlamasına neden olabilir. En ideal mekan için serin, kuru ve düzenli havalandırma yapılan mekanları tercih etmeliyiz.

Ayrıca lastiklerin saklandığı mekanda herhangi bir kimyasal malzeme, elektrik motorları, kaynak makinesi bulunduğu ortamda ozon oluşturan malzemelerden ayrı saklamak gerekmektedir. Kullanmayacağımız lastiklerinizi lastik poşetlerinde saklamak lastiğin nemden etkilenmesini oldukça engelleyecektir. Lastiklerinizi bir yerden başka yere nakil olacaksa kesici ve delici aletlerden kaçınılarak taşıma yapılmalıdır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Turbo Nedir? Turbo Arızasında Neler Yapılır?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.442.350

VAKA

2.322.511

İYİLEŞME

25.344

ÖLÜM

119.839

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
100.243.101

VAKA

55.342.114

İYİLEŞME

2.156.850

ÖLÜM

44.900.987

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.