• BİST %-0.73 1,31
 • DOLAR %-0.04 7,89
 • EURO %0.02 9,35
 • ALTIN %02:50 465,14

Motor Yağı Seçimi ve Teknik Özellikleri

En iyi motor yağı sıralaması dikkate alınarak aracınız için motor yağı seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur bulunur. Motor yağı temelde aracınızda sürtünmenin en aza indirilerek aşınma oluşumunun engellenmesi, yüksek ısıda çalışan motor parçalarının soğutulması ve parçaların ısıdan dolayı hasar görmesinin engellenmesi, motor parçalarının temizlenmesi ve verimliliğin artırılması gibi temel görevlere sahiptir.

Araçlarda üretim tekniklerine ve yapılarına göre farklı birçok çeşitte motor yağı kullanılır. Başlıca motor yağı çeşitleri şunlardır:

 • Mineral yağlar,
 • Tam sentetik yağlar,
 • Yarı sentetik yağlar.

Olarak sınıflandırılır. Sentetik yağlar teknik açıdan mineral yağlara göre sıcaklığa karşı daha dayanıklıdır. Motor yağı seçimi ve teknik özellikleri dikkate alınarak çeşitlerine ve göre aracınız için en uygun ürünü bulmanız gerekir.

Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Viskozitesi Nedir?

Motor yağı viskozite tablosu incelenerek araç için en uygun yağın seçimi son derece önemlidir. Buna göre ilk olarak motor yağlarının teknik özelliklerinin incelenmesi gerekir. Motor yağı viskozitesi ise bu teknik terimlerden en önemlilerinden biridir.

Motor yağı viskozitesi, motor yağının kalınlığının ölçüsü olarak tanımlanır. Akma direncini ifade etmek için hemen hemen tüm sıvılar için kullanılan bu terim motor yağı seçiminde önemli bir yere sahiptir. Yüksek viskozite oranına sahip yağlar akıcılıkları zayıf olacağı için düşük sıcaklıkta motorun tüm noktalarına ulaşmayacaktır. Tersi durumda ise yüksek sıcaklıklara incelerek koruyucu özelliğini kaybeder. 

Motor Yağları API Kalite Sınıflandırması Nedir?

Hangi motor yağı kullanmalıyım sorusunun yanıtı için birçok kriter dikkate alınarak cevap verilecektir. Motor yağının performans sınıflandırmasında ambalaj üzerinde yazılı API ve ACEA değerlerine göre motor için uygun olacak yağın seçimi gerçekleştirilir.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) sınıflandırmasına göre ‘’S’’ ile sınıflandırılan yağlar benzinli motorlarda, ‘’B’’ ile sınıflandırılan yağlar ise dizel motorlu araçlarda kullanılmaktadır. Bu iki sınıflandırma altında birçok farklı çeşit yağ türünden söz etmek mümkündür. Motor yağı seçimi ve teknik özellikleri incelenerek en doğru yağı seçebilirsiniz. Kalite ve performans standartlarına göre yüksek performans yağını seçmeniz tavsiye edilir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (10)
 • Cimri
  1 0

  Araba yolda bırakmadan motor yağına önem verin arkadaşlar. Ben kamyon yağı koymuşum araca ucuza kaçtım. Sonra o yağın boşaltılması daha ince bir motor yağı koyulması. Filtre değişimi yapılması derken umursamadığım ucuza kaçtığım motor yağı bana kat ve kat pahalıya patladı.

 • Usta sen ne yaptın ya kalitesiz motor yağı konulur mu. Araba fiyatları dolardan hızlı yükseliyor hele günümüzde görüyorsunuz. Sahip çıkın arabanıza, ne olduğu belli olmayan bilinmedik markalar ile kendi malınıza zarar vermeyin.

 • Motor yağı seçimine dikkat edin arkadaşlar. Ne kadar ufak bir ayrıntı gibi gözüksede 150.000 kilometrede tık çıkarmayan arabaya ucuz bir motor yağı koyma gafletinde bulundum. Resmen kendim ettim kendim buldum arabadan garip sesler gelmeye başladı. Doğru bildiğinizden şaşmayın sakın.

 • Çelikci
  0 0

  @nobita motor yağı alırken mutlaka bilindik marka seçiyorum motul, mobil, castrol gibi. Tam sentetik 5-30’dan şaşmayın derim. Her iki yılda bir yada araç 15.000 kilometre yaptıkça serviste bir yağ demişimi ve motor bakımı yaptırmakta fayda var ben yaz kış diye ayırmıyorum motor yağı alırken ve bir sorun yaşamadım bunca yıldır.

 • Okan35.5
  0 0

  Motor yağı alırken ürünün orjinalliği kadar son kullanma tarihine de bakın arkadaşlar. Ben ucuz buldum diye stok yapayım dedim fazla aldım meğer son kullanma tarihi yakınmış. Online alışverişlerde eticaret sitelerinde yazıyormuş meğer ben dikkat etmemiştim. Arkadaşa anlatıyordum kelepir buldum aldım diye, o tarihine baktın mı siye uyarınca geç te olsa farkettim bu mevzuyu bende.

 • Servisiniz ile görüşün arkadaşlar onlar en net bilgiyi verebilir motor yağı seçimi hakkında. Mutlaka orjinal ürün kullanın maalesef motor yağının da çakmasını yapıyorlar alırken dikkat edin arkadaşlar.

 • Nobita
  0 0

  Motor yağı neden kullanılıyor arkadaşlar, zaruri olduğunu biliyorum ama avantajları nelerdir. Lastikler gibi yaz ve kış dönemlerinde farklı kullanım olduğu yorumunu okudum bir yerde, doğru mu acaba ?

 • Mert 34
  1 0

  5w 30 kullanım alanı geniş bir motor yağı ama genelde yeni araçlara öneriliyor ve dizel araçlarda daha çok kullanılıyor diyebilirim. Daha bilgili arkadaşlar belki detaylı yazarlar 5 30 yağ hakkında bende bu yağdan kullanıyorum iyi olduğu söylendiği için. Arabam yeni model ve modern yağlar daha ince olduğundan motoru daha rahat dönmesi açısından öneriyorlar diye söylediler bana.

 • Benim servisim 5 30 motor yağı kullandığını söylemişti ama bunun bir özelliği var mıdır avantaj yada dezavantajı? Yada şöyle sorayım 5 30 motor yağı hangi araçlarda kullanılır belli bir marka yada modele özgü müdür ?

 • Serkan
  1 0

  Otomobilimde rahatsız edici boyutlarda yatak ve itici sesleri vardı, anlayan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ardina Ceramic yağ katkısı kullanmaya karar verdim. İnternette araştırıp iyi tavsiyeleri olan bir servise götürdüm. Takribi 15 dakika civarı 2500-3000 devirde aracı çalıştırdılar, sonra rölantiye alarak motorun sesini dinledik. İticiden gelen sesler neredeyse tamamen kesilmişti. Yatak sesi gürültüsü de baya azalmıştı en azından artık kulak tırmalayacak seviyelerde değildi. Bu kadar çabuk zamanda bu etkiyi beklemiyordum. Servisteki arkadaş yaklaşık 500-1000 km yol yaptıktan sonra motorun daha iyi olacağını söyledi. Şuan test aşamasındayım 500 km yapamadım henüz ama motordaki düzelme fark ediliyor.

Sıradaki haber:

Motorda Kullanılan Sensörler

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
453.535

VAKA

377.891

İYİLEŞME

12.511

ÖLÜM

75.644

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

37.543.781

İYİLEŞME

1.389.244

ÖLÜM

26.367.774

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.