Otomobillerde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomobillerde yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Bildiğiniz üzere şu son dönemde akaryakıt fiyatları almış başını gitmiş durumda. Benzin’in litre fiyatı 6.85 seviyelerinden işlem görmeye başladı. Bu rakamlar oldukça ciddi rakamlar. 10-15 sene öncesinde neredeyse benzinin litre fiyatı 1-2 Türk lirasından işlem görüyordu. Bizler de bu piyasa da yapabileceğimiz bazı şeylerden birisi ise ekonomik araç kullanımı olacaktır. Peki nasıl yakıt tasarrufu yaparım? Nasıl az yakıtla çok yol giderim? Gibi soruların cevaplarını aşağıda yer ettik. Sizler de ekonomik bir seyahat istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Otomobillerde Yakıt Tasarrufu

Aracınızı Devirin de Kullanıyor musunuz?

Yakıt tasarrufu yapmakta en önemli kurallardan birisi aracımızı devirin de ve sakin kullanmaktır. Bunun için vites aralıklarını iyi bilmeniz gerekir. Yüksek devirler de vites değiştirirseniz aracınız daha fazla performans verdiğinden dolayı yakıt tüketimi fazla olacaktır. Veya daha devir aralığı gelmeden vites değiştirirseniz aracınız yorulacaktır ve yine fazladan yakıt çekmek isteyecektir.

Yokuş Yukarı Çıkarken Dikkat Edin

Aracınızla yokuş çıkarken motorunuz yorulacağı için fazla yakıt gereksinimine ihtiyaç duyacaktır. Burada size olan tavsiyemiz yokuşu gördüğünüz anda düz yolda biraz hızını arttırın ve yokuşa gelince yavaşça ayağınızı gazdan çekin. Düz yolda hızlanıp yokuşa geldiğiniz de motor daha az yorulmuş olacaktır.

Klima Kullanımı

Aracınızla seyahat ederken klima kullanıyorsanız hem aracınız performanstan düşecektir hem de daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır. Bunun için klima açmadan önce aracınızın içini iyice havalandırın. Bu işlemi yaptıktan sonra klimayı açınız. Ama yine de yakıt tüketimine neden olacaktır.

Modifiye

Aracınızın dışına sonradan eklenen parçalar örnek verecek olursak spoiler, uzun antenler kaputa koyulan yüksek malzemeler veya araç üstüne koyulan port bagajlar yolda giderken sürtünme oluşturacağından aracınızın hızını kesecektir.

Yokuş İnerken Vitesi Boşa Atmayın

Yokuş aşağı inerken vitesi boşa atmak çoğu kişinin yaptığı yanlışlardan birisi. Yeni nesil araçlarda yokuş aşağı inerken ayağınızı gazdan çekin ve vitesiniz devir aralığında olsun. Çünkü yeni nesil araçlarda bu şekilde inerseniz cut-off teknolojisi devreye girecektir. Bu teknoloji sayesinde yakıt tüketimi kesilecektir.

Lastik Basınçları

Lastik basınçları aracınıza uygun olmalı ve düzenli olarak kontrol ediniz.

Camlarınızı Kapalı Tutunuz

Seyir halindeyken camlarını açık olursa rüzgâr içeri dolacaktır. Bu olayla beraber arabanızın içine dolan rüzgâr ters etki yaptığından sizi yavaşlatacaktır. Daha fazla performanslı gitmek isteyeceksiniz.

Rölenti

Aracınızı çalıştırdığınız zaman 30 saniyeden fazla boşta çalıştırmayınız.

Yağ Seçimi

Aracınız için en uygun yağı bulunuz ki motorunuz yorulmadan ve onun için uygun olan yağ için çalışsın.

Bunlara ek olarak gereksiz fren kullanımdan kaçının. Her frene bastığınız da ardından tekrar hızlanmak isteyeceksiniz ve bu da depodan az da olsa yakıt tüketimine neden olan olaylardan birisidir.

Bu dediklerimizi uygulayarak gözle görülür ve hissedilir bir şekilde yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Ama ben benzin yakıt almaktan bıktım diyorsanız elektrikli arabalara geçmenizi öneririz.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Manisa 14. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
446.822

VAKA

374.637

İYİLEŞME

12.358

ÖLÜM

72.185

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

37.543.781

İYİLEŞME

1.389.244

ÖLÜM

26.367.774

AKTİF VAKA

Bu web sitesinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndaki amaçlar ile sınırlı mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için  inceleyebilirsiniz.

Motor Bilgim'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Motor Bilgim'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.